KARAVAN HAYATI AVRUPA 9; İTALYA / VEZÜV YANARDAĞI

ADININ ÜZERİMİZDEKİ İMAJI YÜCE BİR YANARDAĞ GİBİ… AMA GERÇEK HİÇ DE ÖYLE DEĞİL!

VEZÜV’ÜN SANILDIĞI GİBİ HEYBETLİ BİR GÖRÜNTÜSÜ YOK. TARİHTEKİ YERİ İSE OLAĞANÜSTÜ! AVRUPA ANAKARASININ SON AKTİF YANARDAĞI OLMASI DA CABASI…

Pompei ile Vezüv’ün arası, tarihi facianın etkilerinden de tahmin edebileceğiniz gibi fazla değil. 15-20 dakikalık bir otomobil yolculuğu ile ulaşıyorsunuz. Ama, yol üzerinde bir “Karavan Market” görünce planlar bir anda değişti ve biraz da zaman kaybederek ulaşabildik.
Karavan Market, bizim için sıradışı, İtalyanlar için ise çok doğal bir alışveriş yeri.

O kadar çok karavan satış yeri var ki! Onların yaşamının bir parçası karavan… Uğradığımız bu marketten, bizim için çok gerekli eşyalar aldık, en önemlisi bizim Ducato ile tam uyumlu, ön camı ve yan camları dışarıdan bire bir kaplayan güneşliklerdi, birkaç küçük aksesuarın yanı sıra bu seyahatte önemini anladığımız,rampa- takozlardan da satın aldık. Bunlar hem karavanın eğimli zeminde düz durmasını sağlıyor, hem de yokuş aşağı park ettiğinizde, güvenlik için çok önemli bir işleve sahip.

KARAVAN MARKETİ GÖRÜNCE, “TÜRKİYE’DE NEDEN YOK” DEMEDEN DURAMIYOR İNSAN!

Alışverişimizin ardından, dar ve virajlarla dolu “Vezüvius” yoluna yeniden koyulduk. Napoli’nin 8 kilometre güneyindeki Vezüv yanardağı zirvesinin yarı yolunda konaklayıp, geceyi, güzelim Napoli körfezi manzarası ile geçirmeyi planlamıştık. Evdeki hesap bir kez daha çarşıya uymadı!  Park4night uygulamasındaki yorumlar ve tavsiyeler aracılığı ile bulduğumuz park alanı, 3 restoranın tam ortasındaydı. Görüntü, tahmin edilebileceği gibi muhteşemdi.

 Ancak, birkaç sorun vardı, park alanı biraz gürültülü ve aşırı tozluydu, ayrıca işletme sahipleri, doğal olarak Napoli manzarası tarafına park yapmamızı istemiyorlardı. Buna bir itirazımız yoktu, ama gösterilen yerde konaklamak, yol gürültüsüne daha da fazla maruz kalmak anlamına gelecekti! Bu arada, birlikte seyahat ettiğimiz Şanal-Sebahat GÖRGÜN çifti, araba üstü çadırda kaldığı için, Duş- Tuvalet gibi ihtiyaçlarını giderecekleri kamp yerlerini tercih ediyorduk.

Buradaki restoranlar kapandığında, böyle bir imkan bulmak da olanaksızlaşıyordu… Öte yandan, tarihte böyle büyük bir ün yapmış Vezüv’ün de öyle ahım şahım bir dağ olmadığını hatırlatmalıyım.


Ağrı’yı hiç hesaba katmıyorum, Türkiye’de Erciyes, Uludağ, Hasan dağı gibi dağları düşününce deniz seviyesinden 1281 metre yükseklikteki zirvesi ile bizim İncek’teki evimizden biraz daha yüksekte olan Vezüv, bu ününü hem Avrupa anakarasında hala aktif olan (en son mart 1944’ te patlamış) tek yanardağ olmasından, hem de denize çok yakın olmasından alıyor bence!


Böylece planımızı değiştirdik. Vezüv’den Napoli’yi görerek sabahlamak yerine, gündüz manzarasında bir yemek yiyip, yola devam edecektik. Üç restorandan, en yukarda olanı -müşteri sayısının çokluğu ve niteliği ile- bize daha çekici geldi. Orada, uzun süre beklememize değecek lezzetteki deniz mahsullü pizzamızı yedikten sonra yeniden yola çıktık.
Şimdi yolumuz Roma’ya çıkacaktı! Her yolun çıktığı gibi…

 
 

YANITINIZI BIRAKINIZ